Alumni
Jean Craig Clark ’41
Constance Raite Frazier ’42
Tacy Bleasdale Rose ’42
Jane Thumma Benziger ’43
Anna Lucas Greaves ’43
Ethel Closson Smith ’43
Helen Fenchel Weber ’43
Ann C. Colangeli ’44
Dorothy Reside Baldwin ’45
Stella Perry Beaumier ’45
Dorothyjean Downs Jamieson ’45
Alice Sabat Daniecki ’46
Mae Bowker Hamilton ’46
Hilda Ruple Mannon ’46
Ethel Deutsh Regenstein ’46
Margaret Giudice Baker ’47
Gloria Peretz Olin ’47
Harry J. Weiss Jr. ’47
Miriam Krise Young ’47
Thomas L. Blake Jr. ’48
Mary Broeffle Brooks ’48
Harry J. Carl Jr. ’48
Edward G. Frederick Jr. ’49
Carmello J. Graziano ’49
John Havran ’49
Charles J. Horvath ’49
Amy Park Jones ’49
Jean Browne Turner ’49
Shirley Siegfried Donohue ’50
Jean Severa Heath ’50
Robert J. Schmidt ’50
Rose Pozzi Schneider ’50
Arthur P. Sommer Jr. ’50
Alvin E. Washington ’50
George M. Wood ’50
Frank P. Capella Sr. ’51
Marilyn Bennett Doersam ’51
Edwin H. Eckert ’51
Edward R. Huey ’51
Mary Jane Sanders Kenison ’51
Ronald V. Lozak ’51
Olimpio R. Pacchioli ’51
John F. Sarnecky ’51
Gabriel Szekeres ’51
Cirino C. Tomarchio ’51
Murry Bakel ’52
Emidio C. Bubba ’52
John F. Budinscak ’52
John C. Farinick Jr. ’52
Marjory Thomas Fuller ’52
James D. O’Brien ’52
D. Jayne Borneman Sawin ’52
Phyllis Favata Atkins ’53
John M. Fedorko ’53
Gerald T. Marshall ’53
Donald D. Wolven ’53
Marie Biasi Bohm ’54
Beverly Bronson Kearns ’54
James M. Klingman ’54
William M. Ryan ’54
Elizabeth Peters Ziegler ’54
Carolyn Cramton Allen ’55
Margaret Turney Appleby ’55
Elizabeth Weiss Domenico ’55
Joseph F. McQuarrie ’55
John H. Snyder ’55
Lois Dormire Conboy ’56
Arnold Taksen ’56
John E. Radvany ’57
Fred J. Gmitter ’58
Warren Leshner ’58
Barbara Whitmarsh Pond ’58
John J. Wnuk ’58
Thaddeus Knitowski ’59
Sara Gray Baker ’59
Lawrence R. Lanchoney ’59
Leonard J. Nyberg Jr. ’59
Seymour Zucker ’59
Thomas H. Barker ’60
Beverly Yurick Bobby ’60
Frank W. Kirkleski, Jr. ’60, ’72
Michael M. Powers Jr. ’60
Ellie P. Valentine ’60, ’61
Richard W. Jensen ’61
Donald V. Page ’61
Richard G. Penney ’61
Paul E. Albus ’62
Angelica Mancini Lapo ’62
Elliot Nehmad ’62
Francis R. Rinaudo ’62
Mel W. Sanders ’62
Donald W. Bogaards ’63, ’64
Laurence P. Lafrenz ’63
Edwin B. Winkworth ’64
Charles W. deMoss ’66
Charles B. Small ’66
Miriam Gyura Bayman ’67
Ralph L. Price Jr. ’67
Marcella Agabiti Cook ’68
George Graffy ’68
Jean Rosengarten Grala ’68
Thomas Redclift ’68
James M. Shelly ’68
Richard Bannister ’69
Edward M. Szathmary ’69Robert L. Holmes ’70
Donald E. Eckman ’71
Frank J. Gillick ’71
Stephanie Lacombe Luty ’71
Thomas M. Flynn ’72
Barbara M. Pearson ’72
William D. Povia III ’72
Robert V.J. Zelli ’72
Charles W. Hamilton Jr. ’73
Samuel W. Mendelson ’75
Jeffrey M. Rosenberg ’76
William W. Furrer ’77
Louis F. Nemeth Jr. ’77
Charles H. Smith ’77
Donald E. Walker ’77
Brian L. Forik ’79
Barbara L. Britton ’80
Donna M. Csolak ’80
Carole Ziegler Faust ’81
Scott L. Gobac ’82
Russell F. Hobson ’82
Robert C. Murphy Jr. ’85
Martha G. DeBardeleben ’86
Cynthia L. Grayson ’86
Lisa Cohen Kimball ’86
Frank S. Siano ’86
William J. Yost Jr. ’87
Cathy Schwarz Butler ’90
Raymond J. Amato ’92, ’98
John M. Bingaman ’93
Jennifer Fisher Keller ’93
Thomas A. Murphy ’96
Jay K. Crohe ’97
Timothy O’Donnell ’98
Aaron R. Thomas ’03
Thomas D. Lawrence ’04
Daniel T. Musselman ’04
Christopher G. Mattie ’07
Shauna D. Parker ’08
Glenn E. Schiltz ’10
Anne Psolka-Green ’13
Faculty and Staff
Joseph R. Flummerfelt
George W. Hess Jr.
Michele W. Kamens
Steven W. Klein
Willard E. Lally
Margaret M. Matthews
Francis C. Oglesby
Charles A. Speran
Albert Sternberg