Notes: In Memoriam

In memoriam

Alumni

Blanche Embler Starnes ’36

Genevieve Stier Roscoe ’38

Mary Gilkeson McCleary ’41

Priscilla Sweeney Smith-Matthews ’41

Ezio E. Casagrande ’42

Rea Bovit Jablons ’42

Josephine Kusiak Kazarow ’42

Walter P. Kramarz ’42

Virginia Chace Wyeth ’43

Lois Newkirk De Conca ’44

Vilma Varga Haring ’44

Virginia Clark Ismay ’45

Alice Bill Kominick ’45

Hattie Plante Copeland ’46

Pearl Schnoke Emery ’47

Maurice E. Fletcher ’47

Winifred Sherman Hoffnagle ’47

Helen Mooney Holcombe ’47

Iris Fogelson Scull ’47

Rosemary Reilly Wilson ’47

George B. Arnold Jr. ’48

Walter A. Brower ’48

Ralph D’Ambrosio ’48

August M. Dietrich Jr. ’48

Albert A. Dominick ’49

Edward A. Gill ’49

Marion P. Gray ’49

Charles P. Kovar ’49

Anne Hajducky Rossetti ’49

Vivian Cann Smith ’49

Louise Palmer Wigley ’49

Richard E. Berrien ’50

John P. Blaine ’50

Lydie Toney Dews ’50

Nicholas Dorozinsky ’50

Sanford Galinkin ’50

William P. Henkel ’50

Dayton Randell ’50

Joseph A. Rubino ’50

John C. Shreve ’50

Albert M. Conti ’51

Bruce W. Denman Jr. ’51

George I. Fanos ’51

Gordon J. Grant ’51

George F. Guldner ’51

Anthony J. Orosz Jr. ’51

Raymond T. Swidersky ’51

Donald F. Virkler ’51

Zigmund J. Gabruk ’52

George Lionikis ’52

Robert J. MacMillan ’52

Marjorie Mc Guire Messler ’52

Warren E. Adams ’53

Robert J. Burke ’53

Ramon Kyser ’53, ’56

Josephine Ranalli Massei ’53

James A. Stefane ’53

Seymour M. Bloom ’54

Carmen A. Fiore ’54

Ralph L. Haglin ’54

Kenneth I. Phelps ’54

Stanley Richardson Jr. ’54

Joseph M. Tabak ’54

Harold E. Williams ’54

Lois Totten Hawkins ’55

Martha Blackburn Lowder ’55

Anthony F. Quatrone ’55

Selma Cryer Booz ’56

Russell R. Palermo ’56

Albert J. Rimmer ’56

Herbert R. Soerensen ’57

Rochelle Erb Dietz ’58

Raymond E. Harris ’58

Albert W. Lambert ’58

Margaret Waters Moore ’58

Joseph A. Merk ’59

Georgia Leary Nichols ’59

Patricia J. Beck ’60

J. Marvin Edelstein ’60

Robert M. McMenamin ’60

Lewis A. Sanders ’60

Margaret E. Sullivan ’60, ’78

Alice Thomson Moore ’61

Carl F. West ’61

Ronald M. Klar ’62

Albert J. Zabel ’62

Bob Barrett ’63

Joshua J. Gedrich ’63

James J. Immordino ’65

Michael E. Spring ’65

Ellen Philio Bresnahan ’66

Henry C. Conroy ’66

Rae Clauser Roeder ’66

Barbara Silverstein ’66

Richard R. Dorow ’67, ’70

Howard J. Rood ’67

Laura Roach Badawi ’68

Holly Allison Gusset ’68

Barry J. Kaye ’68

Robert J. Chervy ’69

Edward P. Minar ’69

James W. Ries ’69

Constance M. Coffin ’70

Gary J. Hilton ’70

JoAnn Cummins Hoiles ’70, ’88

James D. Conlon Sr. ’72

Stephen W. Jefferson ’72

Eugene J. Brunner ’73

Thomas J. Krisak ’73

Betsy H. Sgrenci ’73

Robert N. Dunham ’74

William B. Falvo ’74

Helen L. Long ’74

Donald R. Greenwood Sr. ’75

Jack Kuhn ’75

Gerald E. Novak ’75

Michael P. Brady ’76

Gary D. Gray Sr. ’76

Jean McClure Janik ’76

Ronald J. Palumbo ’76

Mary Cramer Wennemer ’76

Ernest J. Hilton ’77

George E. Abel ’78

Charlene Musumeci Stacy ’78

Joseph B. Guerra ’79

Eugene H. Dickerson Jr. ’80

Celeste F. Kalina ’80

Edward S. Kestenbaum ’80

Carolyn McCullough McShan ’80

Thomas E. Forsaith ’81

Mary K. Heffern ’82

Geraldine P. Kamienski ’83

Lawrence J. Frantz ’86

Deanna Bottone Rose ’86

Douglass S. Davidson Jr. ’92

Debra Gray Matthews ’92

Edwin A. Kleissler Jr. ’95

Karen Steiner ’96

Francis J. Carella ’99

Steven Olszewski ’04

Michael T. Fratticcioli ’05

Steven L. Kalinich ’08

Milangee Herrera ’13

Jeanette M. Luna ’14

 

Faculty/staff

Robert Bentz

James A. Crescenzi

Violet K. Devlin

Naomi Elkins

Ralph Hepner

Sophie H. Hibbs

Neil Rosa

Donald B. Veix

 

Trustees

John J. Morris

 

Honorary Degree Recipients

Brendan T. Byrne

Office of Alumni Relations | 609-896-5340 | www.rider.edu/alumni