Notes: In Memoriam

Vera Tombleson Carlson ’33
Norma Mathis Peebles ’36
Elizabeth Kuntz ’37
Helen Reed Gillis ’38
Jean Wright Hallowell ’38
Marian Tomasule Giovacchini ’41
Emma W. Roper ’41
Jane Husted Lazur ’44
Phyllis Thompson Lightner ’45, ’47
Catherine VanSchoick Van Sant ’45
Marian Dills Fee ’46
Dorothy Hay Kamm ’46
Shirley Weil Sollinger ’46
Ann Dean Mills ’47
Mary Putera Thoresz ’47
Jeanne Bartolett Daniels ’48
Virginia Cook Bachalis ’49
Thomas C. Bavaria ’49
Jean Hapanowicz Betz ’49
Anna A. Fenton ’49
Mary Frenz ’49, ’53
Barbara Marshall Guy ’49
Robert G. Hugel Sr. ’49
Charles W. Hunt ’49
Joseph A. Palaia ’49
Ira J. Schackman ’49
Gustav F. Bruns ’50
Charles T. Card ’50
Nicholas P. Constandy ’50
Frances Burruss Eakin ’50
Richard R. Freshley ’50
Herbert G. Treweek ’50
James Vanderpol ’50
James D. Covert ’51
Cynthia Schoble Crate ’51
Doris Shotton Gossard ’51
Michael G. Toole ’51
Joseph A. Barry ’52
Betty McDaniel Cable ’52
Robert E. Feldbaum ’52
RoseMarie Onka Petrovich ’52
Herbert J. Roes ’52
Claire Lee Toft ’52
Mary L. Furry ’53
Verthelia V. Albany ’54
Nicholas A. Gallopo ’54
Mary E. Hettich ’54
Lester J. Konyhas ’54
Richard Nitzberg ’54
William W. Sapp ’54
Anthony P. Zazzara ’54
Angelo S. Carnevale Jr. ’55
Edna E. Morales ’55
Edward S. Panek ’55
Roy A. Rapp ’55
Alfred Reinhardt Jr. ’55
Alfred R. Schoenly Jr. ’56
Raymond J. DiFrancesco ’57, ’73
Joel Permutter ’58
Marianne Singer Shinn ’58
Douglas C. Widenor ’58
Diane Curry ’60, ’61
Walter M. Boyler ’61
Robert C. Stadtler ’61
Barry J. Wollman ’61
Allan M. Fink ’62
Anthony E. Marant ’62
Ronald W. Bush ’65
Suzanne Holland Mahoney ’65
Catherine Groot Conlon ’66
Irene Lindsay Dishon ’66
George R. Hyman ’66
Maryann Liptak ’66, ’88
John Moon ’66
Joan M. Solan ’66
Robert M. Cortelyou ’67
Leonard A. Sandok ’67
Clifford R. Brautigan ’69
Carol Dansbury Guralski ’69
Dale A. Lindenmoyer ’69
James N. Arace ’71
Ruth Walker Castaldo ’71
Sue Ellen Page Johnson ’71, ’82
Ronald E. Wasik ’71
Leonard A. Frederick ’72
Donna Legrow Holtz ’72
David H. Smith ’74
Harold J. Volpe ’74, ’80
Linda R. Young ’74
Henry J. Dellane ’75
John M. Lally Jr. ’75
James J. McGonnell ’75
Daryl M. Dishong ’76
Walter J. Waters ’76
Steven M. Karr ’77
Richard L. McClellan ’77
Jonelle Wheatley Racusin ’77
Leo P. Roberts ’77
Lennart G. Olson ’78
Bonnie Rhodes Cascio ’88
Delbert A. Zelenak ’88
Kevin W. Quigley ’89
Steven G. Rushford ’95
Mark A. Wolters ’95
Bradley A. Satz ’99
Irene M. Liebeck ’05

Faculty and staff

Elizabeth Bouchard
Mildred F. Dill
Henry J. Frank
Thomas C. Kelly
James H. Poivan
Elizabeth M. Preis

Honorary degree recipients

Weston Noble
Sidney Pestka

Office of Alumni Relations | 609-896-5340 | www.rider.edu/alumni