Notes: In Memoriam

In memoriam

ALUMNI

Ruth Eddy Isler ‘36

Agnes Shipman Terleski ‘36

Carl E. Kurlander ‘39

George M. Brinsmaid ‘41

Magdalena Curcio Robotti ‘41

Lena Dantuono Tague ‘44

Catherine R. Verhaegen ‘45

Rachel Amato Scaccetti ‘46

Delphine Adamski Skiba ‘46

Margaret Good Loughrain ‘47

Alden H. Olsson ‘47

Sylvia Wool Saltzman ‘48

Julius B. Cohen ‘49

Angelo D. Giancarlo ‘49

David S. Hillsberg ‘49

William E. Kenney ‘49

Robert V. Rekemeyer ‘49

William H. Sopp ‘49

Francis J. Tomaino ‘49

Lewis E. Young ‘49

Lucille Stambaugh Zepp ‘49

Jean Bailey Akers ‘50

Raymond E. Goin ‘50

Julia Brechbill Wallsten ‘50

Anthony A. Zvirblys ‘50

William L. Burdsall ‘51

John A. Chirip ‘51

James N. Mellor ‘51

Violet Lysy Raczkowski ‘51

Mary E. Burns Reilly ‘51, ‘63

Cresenzo A. Signore ‘51

Phyllis Keller Wampler ‘51

Pamela Keeler Allen ‘53

LeRoi M. Banks ‘53

Virginia Maione Flick ‘53

Janice Jingoli Heyner ‘53

Robert W. Johnson ‘53

Mary Earl Borgerson ‘54

G. Robert Downer ‘54, ‘55

John V. D. Ellis Jr. ‘57

Anne Frehafer Wheatley ‘57

Robert L. Paradiso ‘58

Joel E. Perlmutter ‘58

Carlos H. VanOrden ‘58

James E. Higham ‘59

Roberta L. Hoagland ‘60

Joseph Kovacs ‘61

Frank A. Papera ‘61

Martin Schwartz ‘61

Rosemarie Falcone Albanese ‘62

Joseph K. Aversano ‘62

Louis C. Kocsis Jr. ‘62

Thomas C. Mills Sr. ‘62

Rudolph J. Wenzel Jr. ‘62

Lucas J. Filipponi ‘63

Raymond B. Spatola ‘63

Eileen P. Thornton ‘65

Vera F. Yunus ‘65

Gary L. Adams ‘66

Rodney G. Jurist ‘66

Leo R. Brown ‘67

Hugh M. Osborne ‘68

James R. Metzler ‘69

David E. Sautters ‘69

Mary P. Depuglio ‘70

Carol Shumny Hmieleski ‘72

Natale R. Condurso ‘73

Sandra L. Novick ‘73

Kurt R. Kalb ‘75

Mary R. Hobler ‘76

Thomas W. Martine ‘76

Raymond T. Gephart Jr. ‘77

Karen Strausberg Castor ‘79

Paul J. Honeiser ‘79

Meredith M. Martin ‘82

Robert J. Miranda ‘83

James M. Masingill ‘87

Kevin B. Summers ‘87

John T. Langeveld ‘89

Donald Cameron ‘92, ‘07

Cyrus M. Ellis ‘92, ‘95

Thomas J. Haggerty ‘93

Edward J. Yuncza ‘94

Elizabeth DeLucia Pawelczak ‘95, ‘03

James C. Fine ‘06

James F. Wisniewski ‘09

 

Faculty and staff

John B. Carpenter

Diane C. Carter

Lindsey P. Christiansen

Evelyn M. Conover

Carolyn Muka

Joan Szabo

 

Honorary degree recipients and friends

Edward J. Bambach

Carletta E. Carothers

Henry L. Hillman

Jane Grosz Keller

Christine M. Wilson

Office of Alumni Relations | 609-896-5340 | www.rider.edu/alumni