Notes: In Memoriam

1930s

Gilbert H. Kraus ’39
Frances Vansyckle Newcamp ’39

1940s

Mary Simonko Stoka ’40
Madlyn Backensto Schwanda ’43
Anita Saperstein Sharpe ’44
Shirley Cain Peterson ’45
Barbara Reed Bowles ’47
Mary Van Eman Soffel ’47
William P. Wheeler ’47
Agnes Anderson Crisci ’48
Betty Johnson Mauger ’48
Stanley J. Gnacek ’49
Michael F. Kozar ’49

1950s

Hercules C. Diorio ’50
Thaise Bedford Honaker ’50
Jean Russo Winsman ’50
Anthony J. Pompano ’51
Betty McGinnis Walker ’51
Robert X. Bruns ’52
Louis D. Caputo ’52
Inocencio B. Linhares ’52, ’53
Arthur V. Miller Jr. ’52
Evelyn Nobis Sayer ’52
George L. Yarick ’52
William M. Asterino ’54
Marilyn Merchel Harding ’54
Herbert N. Rosenblum ’54
Anita Y. Sumner ’54
Brooks R. Edwards ’56
June Rogers Gater ’56
Jason Selikowitz ’56
William K. Weingartner ’56
Charles E. Stewart ’57, ’58
Elliott B. Aldrich Jr. ’58
Charles E. Read ’58, ’61
John J. Theoharis ’58
David L. Doyle ’59
Joan Dally Sharp ’59

1960s

Ronald F. Burke ’60
A. Lee Hearn ’60, ’63
Stephen M. Stein ’60
Newton S. Danford Jr. ’61
John K. Lee Jr. ’61
Natalie B. Allen ’62
John B. Prior ’62
Charles S. Farrauto ’64
John A. Kucsma ’64
Neil J. Boyle ’65
Isabella Nicoll Cerny ’66
Catherine Groot Conlon ’66
Maryann Liptak ’66, ’88
William C. Mutschler ’66
David M. Reilly ’66
Linda Pannabecker Flickinger ’67
James V. Kane ’68
William L. Nash III ’68
Charles L. Norton ’68
Vincent J. Serock ’68
Arleen H. Urban ’68, ’71
Russell J. Chinni ’69
Lorraine V. Zamorski ’69

1970s

Edward S. Ancmon ’70
Vincent Civale ’70
Peggy Sica ’70
Hanuman P. Didwania ’71
Jay A. Aracco ’72
Jill Moyer Trickel ’74
Donata A. Dell’Olio ’75
Charles L. Collins ’77
Calvin K. Kaser ’77
Francis G. Toth ’77
Gerard J. DiFilippantonio ’78
James W. Lieblang ’78
Robert D. Mariano ’78
David N. Brown ’80

1980s

Ruth Jaques Aiello ’84
Kenneth G. Podejko ’84
Sonjya A. Ownbey ’85
Patricia A. Tietbohl ’85, ’93
Carolyn A. Peoples ’87
Thomas J. Sprague ’87

1990s

Roberta J. Grimshaw ’94
Mark A. Wolters ’95

2000s

James W. Palsir ’00
Sandra L. Hubert ’02
Meghan O’Donnell Koczun ’07

Faculty and staff

Charles E. Altmeyer
Betta Neish Elliott
Gerald J. Kent III
David J. Sochalski
Sanford Temkin

Office of Alumni Relations | 609-896-5340 | www.rider.edu/alumni